Priročnik, ki na inovativen, poljuden način razlaga pomen pravilnega pristopa implementacije pametnih zgradb

Vsebina knjige »Pametne zgradbe; orodje za povečevanje energetske učinkovitosti, udobja, varnosti in produktivnosti v organizacijah«, po moji oceni, predstavlja inovativen pristop osveščanja lastnikov, uporabnikov in upravnikov obstoječih stavb ter investitorjev in projektantov bodočih novogradenj.

  Maksimiljan Šuman, univ.dipl.gosp.inž.

“Ali znajo organizacije in lastniki nepremičnin v dobi digitalizacije in krožnega gospodarstva izkoristiti vse prednosti, ki jih prinašajo pametne zgradbe in jih uporabiti v svoje dobro?”

V zgradbah ljudje preživimo 90 % našega časa. Zgradbe so lahko vir navdiha, prostor, kjer se srečujemo, prostor za delo, učenje, veselje. Energetsko učinkovite zgradbe so ključni del uspeha organizacij, medtem ko so energetsko potratni objekti velikokrat jeziček na tehtnici poslovnega (ne)uspeha le-teh. Nepremičnine so pogosto drugi največji strošek v izkazu poslovnega izida za večino organizacij. Nestabilnost cen energentov povzroča, da postaja upravljanje takih nepremičnin v določenih primerih povsem neobvladljivo. Posledično so na nepremičninskem trgu takšni objekti nezanimivi, njihova cena nizka.

 Znanje povprečnega investitorja s tega področja zelo skromno. Področje sodobnega upravljanja zgradb in trajnostne energetike se hitro spreminja. Vpliv na te spremembe imajo na globalni ravni tehnološki napredek, demografske spremembe, podnebne spremembe, spremembe energetskega trga. Spremembe na ravni organizacij pa krojijo zakonodaja, povezana s trajnostno energetiko, potreba po konkurenčnosti, potreba po modernizaciji opreme itd.

 Kako v teh razmerah ravnajo podjetja, ki jim s pomočjo avtomatizacije uspe narediti podjetniške preboje, premagati izzive in dvigniti energetsko učinkovitost na povsem nov, višji nivo?

Katere pasti se pojavljajo pri implementaciji avtomatizacije zgradbe?

Katere so dobre prakse implementacije pametnih zgradb?

Skozi 8 poglavij boste:

  • ozavestili, kako zelo velike korake dela tehnološki razvoj v zadnjih letih

  • spoznali ključne okoljske trende in kako se na njih pripraviti,

  • spoznali, kako trenutne okoljske zahteve organizacije »silijo« v energetsko učinkovite rešitve,

  • spoznali kaj je centralni nadzorni sistem v zgradbi in kakšen je njegov pomen,

  • razumeli, kako avtomatizacija pomaga okrepiti podjetniški vzvod,

  • prepoznali, kakšen je potek stroškov, povezanih z zgradbo skozi njen celotni življenjski cikel (princip 80 – 20 %),

  • nevarnosti in pasti, v katere se med implementacijo avtomatizacije ujame veliko investitorjev in kako se tem nevarnostim izogniti.

  • spoznali kaj je Vasa sindrom in kako vpliva na implementacijo avtomatizacije v zgradbah

  • spoznali kakšen bo vpliv BIM (Building information modeling) na implementacijo avtomatizacije v zgradbah

  • spoznali kako bodo vplivale digitalizacija, umetna inteligenca (AI), strojno učenje, IOT (internet of things), BIG DATA na upravljanje zgradb in energetski management

  • spoznali MODEL KORISTI CNS SISTEMA™, ki je sestavljen iz treh delov: PORABA™, SISTEMSKI TRIKOTNIK™ in 3P™ formule.

  • spoznali SISTEM ŠTIRIH KORAKOV™ po katerem izvajamo implementacijo avtomatizacije zgradb za večje projekte v podjetju Feniks pro d. o. o.

Kakšna je kultura v organizacijah, ki jim uspe na področju energetske učinkovitosti napraviti največje preboje?

Osrednji del knjige predstavlja edinstvena vsebina, ki je ne boste našli nikjer drugje – kakšna je kultura v organizacijah, ki jim uspe narediti največje preboje na področju energetske učinkovitosti.

  • kako razmišljajo vodstva podjetij, ki jim uspe narediti največje preboje na področju energestke učinkovitosti?

  • na katerih štirih vrednotah temelji kultura v teh podjetjih?

  • katere 4 vzporednice je mogoče potegniti med vsemi temi organizacijami?

Knjiga “Pametne zgradbe; orodje za povečevanje energetske učinkovitosti, udobja, varnosti in produktivnosti v organizacijah” v številkah:

 

LETA AKTIVENEGA PISANJA KNJIGE

LET IZKUŠENJ IN KLJUČNIH SPOZNANJ EKIPE, ZA PRIPRAVO GLAVNIH SPOROČIL KNJIGE

LET SISTEMATIČNEGA PROFILIRANJA INVESTITORJEV IN POTEKA VEČ KOT 250 PROJEKTOV IMPLEMENTACIJE AVTOMATIZACIJE

STRANI, LAHKOTNEGA, BARVITEGA SLOGA PISANJA Z ZGODBAMI IN VELIKO PRIMERI IZ PRAKSE

Komu je knjiga namenjena?

Direktorju podjetja ali vodji oddelka v organizaciji, uspeh katere je v veliki meri odvisen od nepremičnin (trgovski centri, bolnišnice, šole, domovi starostnikov, restavracije, pisarniški objekti, hoteli, industrija itd.). Velikokrat je eden izmed ključnih izzivov, kako v organizaciji dvigniti energetsko učinkovitost na nov, višji nivo.

Tehnični službi, ki se vsakodnevno srečuje s pogostimi izpadi zaradi zatarele opreme in s pritiski po povečanju energetske učinkovitosti. V knjigi boste spoznali, na kakšen način je uspelo ta »začarani krog« presekati drugim organizacijam v podobni situaciji.
Investitorjem v fazi priprave ali same izvedbe gradbenih projektov. Knjiga v pomoč, saj boste dobili jasen pregled s ključnimi koraki, ki jih morate dobro poznati. Opozorjeni boste na osnovne napake, ki se jim morate za vsako ceno izogniti. Na ta način si boste ustvarili predpogoje za sprejemanje kvalitetnih odločitev.
Širši zainteresirani javnosti, ki želi pridobiti iz področja sodobnega energetsko učinkovitega upravljanje zgradb informacije v poljudni, pregledni obliki.

Predstavitev knjige v časniku Delo

Kaj o knjigi “Pametne zgradbe; orodje za povečevanje energetske učinkovitosti, udobja, varnosti in produktivnosti v organizacijah” menijo strokovnjaki:

 

Vsebina knjige »Pametne zgradbe«, po moji oceni, predstavlja inovativen pristop osveščanja lastnikov, uporabnikov in upravnikov obstoječih stavb ter investitorjev in projektantov bodočih novogradenj.

Odgovorni  posamezniki in družbe, ki se ukvarjajo s stavbami oz. z gospodarjenjem z nepremičninami in ki se bodo seznanili s predmetno knjigo, pri svojih projektnih aktivnostih, zagotovo ne bodo zaobšli njenih poudarkov, ki se jim kot družba ne moremo izogniti, tudi v oziru spoštljivega odnosa do narave in našega planeta Zemlje.

Osebno me je še posebej nagovoril v knjigi naveden citat evropske komisije k Energetskemu načrtu in sicer:

»Energetski načrt zavzema stališče, da je energija, ki je ne porabimo, najcenejša, najbolj čista in najbolj zanesljiva

Iz prakse zahtevnih projektov, ob upoštevanju teze, da je energija, ki je ne porabimo, daleč najbolj primerna in v sozvočju z naravo, zaključujem svoje mnenje, da je za vsako stavbo, ki se bo v bodoče gradila, potrebno pametno načrtovati in vgraditi »Centralni nadzorni sistem«, ki bo njej primeren in bo koordiniral vse naprave tako, da bodo zanesljivo delovale, s čim nižjo porabo energije in v zadovoljstvo uporabnikov. 

Ker stavb ne gradimo na kratek rok, se moramo zavedati, da cca. 80% vseživljenjskih stroškov stavb in žal tudi pripadajočih posledic negospodarne rabe, če so bile slabo načrtovane, nastane šele v dobi njihovega obratovanja. Posledično priporočam bodočim investitorjem in ostalim udeležencem pri gradnji in vzdrževanju objektov, da se v luči odgovornega in strokovnega ravnanja, v zvezi s »pametnimi stavbami« obrnejo na preizkušene ekipe strokovnjakov, kot je primer dobre prakse družba Feniks pro d.o.o., kjer jim bodo pomagali zasnovati »Centralni nadzorni sistem«.

Za dosego cilja pridobitve »Pametne stavbe« je potrebno upoštevati, v knjigi priporočen »SISTEM ŠTIRIH KORAKOV«, kar naj bo vodilo vsakega projektnega vodje oz. investitorja.  

Čim več »pametnih« in okolju prijaznih stavb!

Maksimiljan Šuman, univ.dipl.gosp.inž. gr.

strokovnjak za vodenje nepremičninskih projektov pri eni iz med vodilnih zavarovalniških družb

avtor recenzije

Večina laikov s področja te knjige bo preprosto porekla, da ne razumejo, da je trenutni čas tako moderen in napreden, da so še zgradbe postale pametne. In ta knjiga razrešuje veliko dilem zakaj sploh imeti pametno zgradbo. Danes se vse odvija v smeri, ko nas obkroža vedno več pametnih stvari: na pametne
telefone smo se najprej navadili in jih sprejeli medse; sedaj pa počasi vse, kar je gnano v celoti ali pa vsaj delno na električni pogon, postaja tudi v zgradbah pametno. Ljudje ta napredek sprejemamo precej različno – mlajše generacije pametne naprave sprejemamo z večjim navdušenjem, starejši pa večinoma s strahom, da tej novi tehnologiji ne bodo kos in da ne prinaša nobenih koristi, le potencialne stroške in težave. In zame sta to glavna izziva, kako tehnologijo in prednosti pametnih stavb predstaviti širšim množicam, da jo pričnejo uporabljati in da imamo tudi kot družba čim več koristi od teh novih pametnih tehnologij.Tehnologiji za pametne zgradbe pogosto rečemo tudi avtomatizacija zgradbe ali tudi domotika (iz latinskega “domus”, kar pomeni dom). Začetek pametnih
zgradb sega približno 45 let v zgodovino, ko je bil predstavljen in zaživel prvi komunikacijski protokol za avtomatizacijo zgradb, s katerim so se povezali posamezni elementi pametne zgradbe. Gre za tehnologijo, ki je signale pošiljala po žicah električne instalacije. Pred okrog 15 leti se je prvič predstavila tehnologija, ki je električno ožičenje kombinirala z brezžičnimi signali. Od takrat pa so se pojavili in prešli v širšo uporabo tudi drugi brezžični protokoli. Pametne zgradbe pomagajo lastnikom in uporabnikom zgradb pri izboljšanju učinkovitosti. Namesto da bi pustili ogrevanje ves dan, se sistem pametne
zgradbe lahko nauči vedenja uporabnikov in poskrbi, da se bo zgradba ogrela do trenutka, ko jo bodo uporabniki pričeli uporabljati. Enako velja za aparate v zgradbi, ki so povezani v sistem pametne zgradbe. Z avtomatizacijo zgradbe se učinkoviteje uporabljajo energija, voda in drugi viri, kar lastniku prihrani denar, družbi kot celoti pa naravne vire.Da so sistemi avtomatizacije zgradb resnično učinkoviti, morajo biti naprave
medsebojno povezljive, ne glede na to, kdo jih je izdelal, z uporabo istega protokola ali vsaj dopolnilnih sistemov. Potrebno je zagotoviti medsebojno povezljivost in brezhibno uporabniško izkušnjo. Pomembno vprašanje, ki si ga je potrebno postaviti pri vzpostavljanju sistema
pametne zgradbe je varnost pametnih zgradb, saj je veliko lastnikov zaskrbljenih zaradi varnosti podatkov pametnih zgradb. Enaka dilema je tudi glede zasebnosti podatkov. Če »hekerji« napadejo pametno zgradbo, lahko prevzamejo
njeno upravljanje, prav tako pa lahko poberejo vse zbrane podatke. Ena izmed najbolj priljubljenih prednosti pametnih zgradb je zagotavljanje brezskrbnosti lastnikov zgradb, ki jim omogoča daljinsko spremljanje svojih zgradb in preprečevanje potencialnih nevarnosti. Poleg neposrednih koristi prihranka energije in vode pametna zgradba lastnikom in upravljavcem nudi tudi prednosti pri vzdrževanju. Novo zgrajene zgradbe so pogosto zgrajene s postavljeno pametno infrastrukturo. Po drugi strani pa je mogoče starejše zgradbe tudi opremiti s pametnimi tehnologijami. Medtem ko številni pametni domači sistemi še vedno delujejo na žičnih tehnologijah, sta Bluetooth in Wi-Fi postala vse bolj priljubljena. Če prav je vzpostavitev pametne privatne stanovanjske zgradbe danes enostavnejša kot kdaj koli prej, pa je izbira pravega sistema pametne zgradbe, poenotenje naprav in sam proces implementacije avtomatizacije v poslovnih zgradbah izrednega pomena.

Prepričan sem, da bo knjiga, ki je pred vami, vsem, ki šele vstopate na to področje naprednih zgradb, v veliko pomoč, da se boste lahko pravilneje odločali in izpeljali investicije v pametno zgradbo na način, da bodo od nje pričakovane
koristi največje.

Maribor, avgust 2019doc. dr. FILIP KOKALJ, univ. dipl. inž. str.

Fakulteta za strojništvo, Univerza v Mariboru, docent za področje energetsko, procesno in okoljsko inženirstvo,

avtor predgovora in recenzent

O avtorju

Mitja Beras univ. dipl. gosp. inž. str.

avtor knjige “Pametne zgradbe; orodje za povečevanje energetske učinkovitosti, udobja, varnosti in produktivnosti v organizacijah”

Študiral sem strojništvo in ekonomijo po programu gospodarsko inženirstvo na Univerzi v Mariboru. S tematiko avtomatizcije zgradb sem se ukvarjal že pri diplomski nalogi za naslovom: “Vpliv avtomatizacije na energetsko učinkovitost zgradb”. Po diplomi sem se zavezal k nenehnemu dopolnjevanju svojih znanj s področja avtomatizacije zgradb. Hkrati sem se posvetil raziskovanju področja t. i. »mehkih znanj«. Od nekdaj me je privlačila tehnika, ki se ji je kasneje pridružila znanost. Moji junaki so Richard P. Faynman, Michio Kaku, Neil de Grasse Tyson, Bill Bryson in drugi.

Priprava te knjige temelji na 10-letnem delu v podjetju Feniks pro d. o. o. V njej so zbrane izkušnje in znanje, pridobljeno s poznavanjem svetovnih proizvajalcev opreme s področja avtomatizacije in upravljanja sistemov v zgradbah. Vse to je predstavljeno v luči sodobnih izzivov organizacij in naše celotne družbe na sploh.

Pri svojem vsakodnevnem delu s poslovnimi partnerji imam velik privilegij, da lahko spoznavam njihove potrebe, skrbi, posredno pa tudi njihove načine razmišljanja.  K pisanju knjige me je spodbudilo več razlogov. Poglavitni vzrok, da sem se odločil za proces pisanja, ki je trajal približno 3 leta, pa je bilo dejstvo, da je znanje povprečnega investitorja s tega področja zelo skromno. Področje sodobnega upravljanja zgradb in trajnostne energetike se hitro spreminja. Vpliv na te spremembe imajo na globalni ravni tehnološki napredek, demografske spremembe, podnebne spremembe, spremembe energetskega trga. Spremembe na ravni organizacij pa krojijo zakonodaja, povezana s trajnostno energetiko, potreba po konkurenčnosti, potreba po modernizaciji opreme itd.

Velika večina gradiva na trgu s tega področja je napisanega v strogo tehničnem jeziku, razumljiva le tehnikom. Zato sem si zadal cilj, da bo knjiga napisana čim bolj preprosto in razumljivo vsakomur, ki želi dobiti dodatna znanja s področja avtomatizacije zgradb. Moj poglavitni namen in cilj je posredovati kompleksna znanja v poljudni obliki.

Moja osebna želja je, da bi vam knjiga predstavljala veliko dodano vrednost pri vašem delu v vaših podjetjih, vaših življenjih nasploh.

Ob branju vam želim veliko novih idej in ustvarjalnega navdiha, kakor sem ga imel sam pri njeni pripravi.

Če vam je knjiga bila vir navdiha, jo prosim delite še s kom.

EnglishFrançaisDeutschSlovenščinaEspañol